Czwartkowa recenzja: Szóstka Wron- Leigh Bardugo, czyli o sześciu młodych zdolnych i niebezpiecznych

19:00

"- Żadnych żałobników - powiedział Jesper, rzucając karabin Rotty'emu.
- Żadnych pogrzebów - mruknęły w odpowiedzi pozostałe Szumowiny.
Pośród nich te słowa znaczyły powodzenia"
 Szóstka Wron- Leigh Bardugo

Szóstka Wron to książka, która zbiera masę pozytywnych opinii w internecie. Kupiłam ją mężowi jako prezent mikołajkowy razem z pierwszym tomem Pana Lodowego Ogrodu Grzędowicza. Mąż rozpoczął od lektury Grzędowicza, ja natomiast dla odetchnienia po wymagającym Middlesex zaczytałam się w Szóstce Wron Leigh Bardugo. Książka stanowiła dla mnie oderwanie od codziennych obowiązków. Opowiada o sześciu niebezpiecznych młodych ludziach żyjących w świecie, w którym wszystko ma swoją cenę oraz brawurowym zadaniu, które ich czeka. Jesteście ciekawi mojej opinii na temat Szóstki Wron? Zapraszam na recenzję.


Szóstka Wron- świat, w którym wszystko można kupić, nawet życie ludzkie


Leigh Bardugo zabiera nas do świata brutalnego, pełnego ciemnych interesów, gangów i ludzi, którym lepiej nie wchodzić w drogę. To już druga seria autorki osadzona w tej rzeczywistości. Pierwszą była trylogia Grisza, której nie czytałam ale mimo wszystko sobie poradziłam ze zrozumieniem Szóstki Wron. Chociaż muszę przyznać, że autorka nie ułatwiała zadania. Powoli odsłaniała prawa rządzące wykreowanym przez nią światem. Z początku nie wiedziałam kim są Griszowie, o co chodzi z kontraktami itp. Myślę, że gdybym zaczęła swoją przygodę od trylogii Grisza miałabym większą wiedzę na temat świata, w którym żyją bohaterowie. Jednak wydaje się mi, że nie jest to konieczne.

Akcja powieści rozpoczyna się w Ketterdamie, mieście portowym kreowanym na stare holenderskie porty, rządzonym przez chciwych i bogatych kupców. Miejsce to owite jest złą reputacją, gdyż oprócz handlu przyprawami, klejnotami, tkaninami, czy innymi towarami importowanymi kwitnie również nielegalny handel niewolnikami i bronią. Jest to miejsce, w którym lepiej aby młoda kobieta nie ruszała się bez dobrego noża, albo kilku jak w przypadku Inez, jednej z głównych bohaterek. W ciemnych portowych uliczkach rządzą gangi, które walczą między sobą o klientów i reputację. Wśród nich są Szumowiny, które dzięki młodemu 17-letniemu Kazowi Brekkerowi, mistrzowi intryg i ponadprzeciętnemu złodziejowi, odzyskały swoją pozycję w porcie. Poczynania młodego gangstera nie pozostają niezauważone przez kupców, którzy jak się okazuje mają poważny problem do rozwiązania. Sytuacja wymaga dyskrecji oraz nieprzeciętnego złodziejskiego fachu, co powoduje, że składają młodemu bandycie propozycję nie do odrzucenia. Kaz Brekker starannie dobiera sobie grupę najlepszych w swoim fachu złodziei, morderców i wyjętych z pod prawa rzezimieszków. Wśród nich znajduje się Inez, nazywana zjawą, która jest w stanie wykraść prawie każdą tajemnicę; Matthias honorowy Fjerdanin będący urodzonym mordercą i znający miejsce, do którego grupa ma się udać; Jesper- hazardzista o doskonały w sztuce celowania z broni; Nina jedna z Griszów, świetna somatyczka i Wylan, którego obecność w grupie na początku jest bardzo niejasna. Ważnym elementem powieści jest przeszłość bohaterów. Część z nich ma miedzy sobą pewne zatargi i niezałatwione sprawy, a całą bandę skupia jedynie myśl, że każdy z nich na tej misji jest w stanie ugrać coś dla siebie. Czy sprostają zadaniu bez zaufania, chęci pomocy czy choćby krztyny sympatii do swoich współtowarzyszy?

six-of-crows
"Wielu chłopców będzie przynosić ci kwiaty, ale pewnego dnia spotkasz tego, który pozna twój ulubiony kwiat, twoją ulubioną piosenkę, twoje ulubione słodycze. Nawet jeśli będzie za biedny, żeby dać ci któreś z nich, to nie będzie miało znaczenia, bo poświęci czas, żeby poznać cię jak nikt inny. Tylko ten chłopiec zasłuży na twoje serce."
Szóstka Wron- Leigh BardugoCzy można wzniecić poczucie wspólnoty u ludzi pozbawionych skrupułów? 


Na początku powieści jedyną osobą wiążącą grupę jest Kazz Brekker, który potrafi odpowiednio przekonać każdego z bohaterów do współpracy. Ta rozbieżność pomiędzy charakterami bohaterów powoduje, że tytułowa Szóstka Wron to postaci barwne, a ich dialogi są dynamiczne i przepełnione ironią i ciężkim morderczym humorem. Wykreowane w powieści osobowości są na pewno jednym z jej największych atutów. Autorka zręcznie przedstawia świat oczami każdego z bohaterów co raz dodając nam niewielką ilość informacji o ich przeszłości. Dzięki temu zabiegowi jesteśmy w stanie zrozumieć niektóre dziwne zachowania postaci, dlaczego kradną, zabijają lub żyją jako wyjęci spod prawa. Myślę, że się nie pomylę pisząc, że w trakcie wykonywania zadania nawiązuje się pomiędzy nimi pewna wspólnota, a pomiędzy niektórymi również coś więcej niż wspólnota. Dzięki czemu mamy tutaj pomieszanie fantastyki, romansu i magii. Autorka naprawdę zachowała równowagę pomiędzy wątkami miłosnymi, magią, a brutalnością i wyrachowaniem świata, w którym żyją bohaterowie. Powoduje to, że po książkę mogą sięgnąć osoby lubiące wątki romantyczne w fantastyce, jak i te, którym flirty głównych bohaterów przeszkadzają.

"Kiedy wszyscy wiedzą, że jesteś potworem, nie musisz marnować czasu na popełnianie każdej potworności."
Szóstka Wron Leigh Bardugo


Czy Szóstka wron jest książką jedynie dla młodzieży?


Powieść ta zaklasyfikowana jest do kategorii literatury młodzieżowej. Jednak uważam, że niesłusznie. Jedynym młodzieżowym akcentem w powieści jest wiek bohaterów, gdyż najstarszy z nich Matthias ma 18 lat. Wykreowane postaci zupełnie swoim doświadczeniem życiowym, sposobem prowadzenia rozmowy, czy myśleniem nie przypominają ludzi w tym wieku. Owszem ich dojrzałość może być spowodowana warunkami w jakich się urodzili i żyli. Jednak ja skłaniam się do przypuszczenia, że wydawnictwo zleciło autorce zmianę wieku bohaterów, gdyż mają największy popyt właśnie na książki typowo młodzieżowe. Dlatego chciałabym aby starsi czytelnicy nie zrażali się klasyfikacją tytułu, gdyż przedstawiona przez Leigh Bardugo historia jest niebanalna i ciekawa. Co więcej autorka potrafi tak sterować akcją powieści, aby wywieść nawet starszego czytelnika w pole i szybko zmienić bieg wydarzeń. Książka również nie jest skonstruowana jak większość typowych młodzieżowych czytadeł fantastycznych. Nie opowiada o młodych bohaterach, którzy nie znają swojej nadprzyrodzonej mocy. Tutaj każdy z bohaterów zna swoje ograniczenia i wie do czego jest zdolny. Również nie znajdziemy w Szóstce Wron tak modnego w literaturze młodzieżowej trójkąta miłosnego, a relacje między postaciami są bardzo realne, co jest wielką zaletą powieści.

"-W jaki sposób najłatwiej ukraść człowiekowi portfel?
-Przyłożyć mu nóż do gardła? - zapytała Inej. 
-Pistolet do głowy? - powiedział Jesper. 
-Wrzucić mu truciznę do kubka? - zaproponowała Nina. 
-Wszyscy jesteście okropni - obruszył się Matthias. 
Kaz przewrócił oczami. 
-Najłatwiej ukraść człowiekowi portfel, mówiąc mu, że zamierzacie ukraść mu zegarek."
 Szóstka Wron Leigh BardugoPodsumowanie i moja opina 


Polecam Szóstkę Wron jako jedno z lepszych czytadeł fantastycznych, które udało mi się połknąć na przełomie 2016 i 2017 roku. Jeśli szukacie pełnokrwistych bohaterów, zabawnych dialogów, trochę czarnego humoru i ironii to serdecznie polecam sięgnąć po Szóstkę Wron.  Moja ocena to 7/10. Na początku odbiór powieści zaburzyła mi nieco nieznajomość praw rządzących wykreowanym przez autorkę uniwersum. Również trochę przeszkadzał mi wiek bohaterów i ich zachowanie całkowicie nie pasujące do wieku nastoletniego, zwłaszcza w przypadku bezwzględnego i zimnego Kaza. Ale z biegiem powieści po prostu zapomniałam ile lat miał każdy z bohaterów, bo akcja przyśpieszyła i nie pozwoliła na takie refleksje.

You Might Also Like

2 komentarzy

 1. Jestem właśnie w trakcie czytania "Szóstki Wron", jednak nie mam czasu by ją dokończyć! Takie życie, najpierw obowiązki, a dopiero potem przyjemności!


  Pozdrawiam,
  Aelin

  http://posrodpolek.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak czasem bywa, ja też się denerwuje jak nie mam czasu dokończyć książki bo nie raz akcja mi się rozmywa i muszę sobie przypominać co było wcześniej. Ostatnio niestety czytam i piszę notki na bloga po nocach. Powodzenia w czytaniu. Książka jest świetna- ciekawe czy domyślisz się zakończenia ;)

   Usuń

Zapraszam do dyskusji na temat książek i pisarzy:)